מיחזור פלסטיק

הפלסטיק הוא אחד מסימני ההיכר המובהקים של תרבות הצריכה המודרנית. מחד, מדובר בחומר קסום אשר ניתן לייצר ממנו כמעט כל דבר ובשלל צבעים.

ומאידך, מדובר בחומר הרסני המזהם את הסביבה והורס את הטבע. הפלסטיק הוא חומר הגלם הנפוץ ביותר בתעשייה בימנו ומהווה חלק בלתי נפרד מחיינו, החל בשקית אשפה וכלה במוצרי חשמל ומבנים. לכן, חשוב מאוד שנכיר את מאפייניו ונבין מדוע כל כך חשוב למחזרו.

קצת רקע על החומר

הפלסטיק הוא חומר מלאכותי, שהומצא בידי האדם ומיוצר באמצעות תהליכים כימיים. מדובר בחומר סינתטי, המורכב ממיזוג של חומרים טבעיים, שהמרכזי בינהם הוא הנפט הגולמי, ומחומרים כימיים המסייעים ליצירת חומר חדש גמיש ועמיד ביותר. תכונות אלו, הפכו את השימוש בפלסטיק בימנו לשכיח ביותר וכיום הפלסטיק מהווה תחליף למשאבים טבעיים כמו כותנה, נייר, מתכת ואבן.

יתרונות הפלסטיק:

  • חומר זול אשר זמינותו הופכת אותו לבר השגה וכמו כן, מאפשרת תהליך ייצור זול יחסית.
  • חומר קל לנשיאה ומגוון. לכן, ניתן לייצר ממנו כמעט כל דבר, ואכן, ניתן לומר שמרבית מוצרי הצריכה בתעשייה המודרנית עשויים מפלסטיק, בקבוקים, שקיות, בגדים, רהיטים, מוצרי אלקטרוניקה, חלקי מכונות, חלקי רכב ועוד.
  • חומר עמיד ביותר אשר נשמר לאורך שנים רבות וניחן ביכולת הישרדות גבוהה ביותר.

מה הופך את פסולת הפלסטיק לחומר בעייתי לסביבה?

  1. אופיו העמיד של הפלסטיק הוא גם הסיבה בגינה הוא נתפס כחומר מאוד בעייתי. הפלסטיק, שמיוצר באמצעות חומרים כימיים אשר אינם מוכרים לטבע, הוא חומר שהטבע מתקשה מאוד בפירוקו. לכן, תהליך הפירוק של הפלסטיק לוקח שנים רבות ויש הטוענים כי הוא אינו מסתיים לעולם. אם כן, בעוד שצריכת הפלסטיק רק הולכת וגוברת עם השנים, כך גם ערימות של פסולת הפלסטיק מוסיפות להיערם על פני כדור הארץ.
  2. בעיה נוספת, נובעת מן העובדה שאין באפשרותנו להשמיד את פסולת הפלסטיק, כיוון ששריפתה מהווה גם היא נזק כבד מאוד לסביבה. שריפתו של הפלסטיק, המורכב מחומרים כימיים משחררת גזים רעילים מאוד לאויר ולמעשה יוצרת גם היא נזק סביבתי חמור.

הפתרון: מיחזור

מדינות רבות אימצו את פתרון המיחזור כפתרון מרכזי לבעיה.

שלבי התהליך:

  • מיון של פסולת הפלסטיק לפי סוגיה השונים-  המיון הוא הכרחי לתהליך כיוון שסוגי הפלסטיק השונים דורשים תהליך מיחזור שונה ולכן לא ניתן למחזרם יחד. תהליך המיון אורך זמן רב כיוון שקיימים סוגי פלסטיק רבים ואף מוצר אחד יכול להכיל סוגים שונים של פלסטיק. למשל, בקבוק פלסטיק מכיל ארבעה סוגים שונים של פלסטיק, המיכל מורכב מסוג אחד, הפקק מסוג שני, התווית מסוג שלישי והדבק שמדביק את התוית מסוג רביעי.

סיוע לתהליך מיון הפלסטיק הוא חשוב. באמצעות השימוש במיכלי מיחזור המוצבים בחלקים שונים בעיר. סיוע בתהליך המיון עשוי להאיץ את תהליך המיחזור ולהוזיל אותו.

  • ניקוי הפסולת- מתבצעת שטיפת המיכלים במים מלכלוך או שאריות מזון.
  • החזרתה למצב צבירה של חומר גלם לשימוש חוזר.

תהליך המיחזור מתחלק לשני סוגים:

  • מיחזור של פסולת פלסטיק p.e.t

סוג פלסטיק זה הוא החומר ממנו עשויים בקבוקי פלסטיק. בתהליך מיחזור זה נעשה מיון הפלסטיק באמצעות אלקטרונים מיוחדים שביכולתם לזהות את סוגי הפלסטיק ולהפריד בינהם. למשל, בקבוק פלסטיק מכיל שני סוגי פלסטיק, כאשר הפקק עשוי מסוג אחד והבקבוק עשוי מסוג אחר.

לאחר מכן, מתבצע ניקוי הבקבוקים ושטיפתם.לבסוף, מתבצעת גריסה של המוצרים ועיבוד שלהם לכדי פתיתים קטנים המהווים חומר גלם ליצירת מוצרים חדשים.

  • מיחזור של פסולת פלסטיק שאינה עשויה מפלסטיק p.e.t

סוג פלסטיק זה הוא החומר ממנו עשויים מוצרים כדוגמת פקקים של בקבוקי פלסטיק. חומר זה עובר אף הוא תהליכי מיון וניקוי. אך לבסוף מתבצעת התכה של החומר ויצירת לוחות פלסטיק המהווים את חומר הגלם ליצירת מוצרי פלסטיק חדשים.

בכדי שיהיה ניתן למחזר כמה שיותר יש צורך בשיתוף פעולה ולכן חשוב לסייע לתהליך המיחזור ומיון הפסולת ולהשליך אותה למיכלים המיוחדים המיועדים למיחזור לפי סוגי הפסולת השונים. לאחר השלכת הפסולת למיכלים המותאמים מגיעות חברות המיחזור השונות ומסיימות את התהליך באמצעות פינוי פסולת למפעל המיחזור, המשך מיון הפסולת וסיום תהליך המיחזור.

למעבר לעמוד הכללי העוסק בתחום, לחצו: מיחזור

שאלות ותשובות

האם קיים הבדל בין סוגי פלסטיק שונים?

כן, קיים ואף מוצר אחד יכול להכיל סוגים שונים של פלסטיק, למשל, פקק של בקבוק מיוצר מסוג פלסטיק אחד והבקבוק מסוג אחר.

ההבדל בין סוגי הפלסטיק נובע מהחומרים מהם הם מורכבים, קיימים כשבעה סוגי פלסטיק הניתנים למיחזור, בינהם, פוליאתילן טרפטאלט, החומר ממנו עושים בעיקר בקבוקים. פוליסטרן ממנו עושים בעיקר כלים חד פעמיים. פי.וי.סי ממנו מורכבים בעיקר צינורות אינסטלציה, ריפודים וכיסויים.

כיצד ניתן להבדיל בין סוגי הפלסטיק?

בכדי להבדיל בין סוגי הפלסטיק קיים סימון על כל מוצר פלסטיק המורכב משלושה חיצים ומספרים, כאשר כל מספר מסמן סוג פלסטיק אחר.

האם כל סוגי הפלסטיק ניתנים למיחזור?

לא, אמנם רוב סוגי הפלסטיק מורכבים מחומרים שניתן למחזר אך קיימים מספר סוגים שלא ניתן למחזר אותם כלל, רק מוצרי הפלסטיק עליהם מופיע הסימון השייכים למשפחת התרמופלסטיים ניתנים למיחזור.

מהו חוק הפקדון לבקבוקי משקה?

זהו חוק שנחקק בישראל בשנת 1999 במטרה לעודד אזרחים לקחת חלק פעיל ולסייע לתהליך המיחזור. חוק זה קובע כי על כל בקבוק שתיה או פחית מפלסטיק יקבל הצרכן החזר כספי סימלי.

מה ההבדל בין פלסטיק רגיל לפלסטיק מתכלה?

פלסטיק מתכלה הוא המצאה חדשה שמטרתה לייצר פלסטיק שיוכל להתפרק תוך זמן קצוב ובאופן טבעי ללא שימוש במיחזור. פלסטיק זה ידידותי לסביבה ומייצרים ממנו כיום בעיקר שקיות נייר.