מיחזור עץ

העצים מלווים אותנו במהלך חיינו, הם סובבים אותנו, וגדלים בקרבתנו כיצורים חיים. לא בכדי, בתרבות וביצירות אמנות רבות, הקשר בין העץ לאדם משמש כאנלוגיה לחברות קרובה וכסמל לאידיליה בין האדם לטבע. בנוסף לכך, לעצים תפקיד חשוב גם בחיי היום יום של האדם, הם חיוניים ליצירת מזון, מוצרי תרופות, נייר, רהיטים וכו'

הבעיה היא שהשימוש הרב בימנו בעצים הביא לידי עלייה בכריתתם עד כדי מצב של הצטמצמות העצים ביערות הגשם. למעשה, כיום כריתת עצים נתפסת כסכנה ממשית המאיימת על קיומם ומיחזור העצים הפך לחשוב מתמיד.

חשיבות העצים לחיינו:

 • ייצור חמצן – נוכחותם של העצים חיונית בראש ובראשונה עקב העובדה שהעצים מסננים את האוויר ומציירים חמצן. העצים קולטים פחמן דו חמצני ופולטים חמצן. ניתן לומר, כי עץ אחד קולט כעשרים טון פחמן דו חמצני ופולט כשבע מאות קילוגרם חמצן בשנה.
 • קליטת פסולת רעילה – העצים מסייעים לאדם בכך שהם סופגים לתוכם פסולת רעילה, למשל, עץ אחד יכול לספוג כשמונים קילוגרם מתכות רעילות בשנה.
 • איזון הטמפרטורה – באפשרותם של העצים להוריד את הטמפרטורה שבסביבתם ובכך בעצם לסייע באיזון הטמפרטורה. למשל, עץ אחד יכול להוריד את הטמפרטורה בכארבע מעלות.
 • יצירת סביבה נעימה – העצים תורמים חיינו ביצירת סביבה ירוקה אשר מוסיפה שלווה לחיינו. על פי מחקרים לסביבה ירוקה יוצרת אפקט של הרגעה על האדם, בנוסף, סביבה כזו, מעודדת ריכוז ומסייעת לשינה טובה יותר.
 • ייצור ותעשיה – העצים משמשים כחומר גלם ליצירת מגוון מוצרים בתעשיות שונות החל ממזון ועד למבנים.

מדוע חשוב שנמחזר?

 • הפחתה בכריתת עצים – כפי צוין לעיל, העצים מסייעים לנו לשמור על כדור הארץ וקיומם מהותי לסביבת חיינו כבני אדם. העצים מסייעים בשמירה על איזון כדור הארץ, מסייעים במניעת התחממות ומטהרים את האוויר והאדמה. לכן, בראש ובראשונה, חשוב למחזר בכדי שיכרתו כמה שפחות עצים.
 • מניעת שריפת עצים – כיום עדיין מתבצעת שריפה של עצים רבים שאינם ממוחזרים. שריפת עצים מזיקה לבני האדם בכך שהיא יוצרת פליטה של פחמן דו חמצני לאוויר, גז המזיק לבני אדם ולסביבה. בנוסף, בתהליך השריפה משתחררים גזים שונים המזיקים לסביבה ומסייעים בהגדלת החור באוזון.
 • חסכון בכסף – מיחזור עצים מסייע לתעשיית הרהיטים, לחקלאות וגם ליצירת אנרגיה ובכך מאפשר לחסוך בכסף. באותו אופן מיחזור עצים יכול לסייע גם לאדם הפרטי לחסוך באמצעות שימוש חוזר ברהיטים.

מיחזור עץ הוא השקעה משתלמת:

תהליך זה, נחשב לתהליך פשוט ביחס לחומרים אחרים, כאשר התועלת המופקת ממנו היא רבה. הסיבה לכך, היא נובעת מן העובדה שהעץ הוא חומר שכל חלקיו ניתנים למיחזור, גם אם הם מאוד קטנים.

 לחומר העץ הממוחזר קיימים שני שימושים עיקריים:

 • משמש כחומר גלם לתעשיית הרהיטים– העץ הממוחזר משמש כחומר גלם ממנו ליצירת רהיטים. לרוב מייצרים את חומר הגלם הזה מהחלקין הגדולים של העץ. אך יש לציין, שניתן לייצר גם משבבי העץ הקטנים חומר גלם לעשיית רהיטים, חומר זה נקרא עץ תעשייתי(אם.די.אף) לעיתים הוא גם מכיל שבבי עץ מסוגים שונים המעורבבים יחד.

יתרונות העץ לתעשיית הרהיטים:

*העץ הינו חומר עמיד.

* אינו מוליך חשמל.

* הוא קשיח מאוד.

*הוא אינו מומס במים.

*הוא ניתן לחידוש בקלות.

*בעל צבע טבעי וניטרלי.

 • שימוש בשבבי העץ למטרות שונות– גם את חלקי העץ הקטנים ניתן למחזר וגם בהם נעשה שימוש לאחר המיחזור למטרות שונות.

כיצד נסייע למיחזור העץ:

מלבד תהליך המיחזור הנעשה באמצעות גופים בתעשיית העץ או תאגידי מיחזור גם האדם הפרטי יכול לסייע ולמחזר בעצמו.

 • תיקון רהיטי עץ שבורים – כאשר מדובר בנזקים קלים ברהיטי הבית כדאי לתקן את הנזק במקום לזרוק לאשפה ובכך לסייע למיחזור, למשל, כסא שהשתחררה לו אחת מרגליו, ניתן לעשות זאת באופן פרטי או לפנות לאיש מקצוע. באותו אופן, ניתן גם לשחזר רהיט שנשחק, באמצעות צביעה וקישוט. באותו אופן, ניתן להתייחס גם לרהיטים שנזרקו לפח הזבל ושניתן באמצעות שיפוץ וצביעה להחזירם לחיים.
 • שימוש חוזר ברהיטים – כאשר רהיט בבית מתקלקל או נשבר ניתן לנסות לעשות בו שימוש חוזר למטרות אחרות.
 • העברת חלקי עץ למיחזור.

 

למעבר לעמוד הכללי העוסק בתחום, לחצו: מיחזור

שאלות ותשובות

אילו שימושים יש לשבבי העץ הממוחזרים?

לשבבי העץ הממוחזרים קיימים שימושים רבים, כגון:

* חיפוי קרקעות – דבר אשר יכול לשמש ככלי להעשרת קומפוסט וככלי חקלאי ובנוסף יכול לשמש ככלי לקישוט הבית.

* יצירת ריפוד לשטחי מחיה של בעלי חיים.

*יצירת אנרגיה חלופית – למשל, יצירת דלק ביולוגי, דבר המסייע בחסכון בכסף ובאנרגיה.

*שימוש בשבבי עץ לצורך ייצור עץ תעשייתי

אילו יתרונות יש לחיפוי קרקע בשבבי עץ?

לחיפוי קרקע בעץ יתרונות רבים, למשל:

* שבבי העץ שומרים על לחות הקרקע ומונעים התייבשות ובכך גם בכך חוסכים במים.

* שבבי העץ מהווים מעין שכבת בידוד אשר ששומרת על טמפרטורת הקרקע ובכך מונעת נזקי אקלים לקרקע.

* שבבי העץ מעשירים את האדמה ומעודדים מחזור חומר אורגני בקרקע.

* שבבי העץ גם מגיעים בכל מיני צבעים בהתאם לעץ ממנו הם מיוצרים  והם יכולים לשמש גם כקישוט.

מה ההבדל בין עץ תעשייתי (אם.די.אף) לעץ טבעי?

האם.די.אף הוא עץ תעשייתי המיוצר משאריות שבבי עץ קטנים. שבבי העץ הקטנים עוברים תהליך של ניפוי, ייבוש בתנור ולבסוף מתבצעת יציקה לתבניות בלחץ גבוהה על מנת לייצר לוחות עץ שטוחים ומוצקים. האם.די.אף דומה בתכונותיו לעץ הטבעי כאשר ההבדל העיקרי בינהם בא לידי ביטוי בכך שהאם.די.אף זול יותר והוא משמש בעיקר למוצרי פנים כמו ארונות ודלתות.