מיחזור סוללות

טלפונים סלולריים, שעונים, שלטים ניידים, מצלמות, מחשבים ניידים,  ואף מברשות שיניים, הם רק כמה דוגמאות למגוון המוצרים האלקטרונים המופעלים בימנו באמצעות סוללות.

בעוד שעל פי הסטטיסטיקה כל אזרח צורך בממוצע כ14 סוללות בשנה לפחות, רובנו לא מודעים לסיכון המצוי בפסולת הסוללות לזיהום הסביבה ולפגיעה בבריאות. אם כן, מה עלינו לעשות עם הסוללות בסיום השימוש ומדוע כל כך חשוב שנמחזר אותן?

מדוע הסוללה מסוכנת לסביבה?

הסוללה היא כלי המייצר חשמל , ומספק אנרגיה למכשירים אלקטרונים באמצעות המרה של אנרגיה כימית לאנרגיה חשמלית. במקביל להתפתחות הטכנולוגיה וככל שמכשירים האלקטרונים הופכים לחלק אינגטגרלי ובלתי נפרד מחיינו. מסתמנת מגמה לייצר מכשירים אלקטרונים שיהיו כמה שיותר נוחים לשימוש, ובכלל זה, קלים לנשיאה, קטנים וניידים.

למרות שאנו רגילים לעשות שימוש נרחב בסוללות כחלק מחיינו, בעת סיום השימוש בהן, הן הופכות לסיכון בריאותי עבורנו. הבעייתיות שקיימת בסוללות נובעת מהחומרים מהם הן עשויות, בעיקר מתכות כבדות, כגון , כספית , נחושת, עופרת, אבץ ,נחושת ועוד, אשר נמצאו כרעילים מאוד.

סוגי סוללות:

הסוללה עשויה ממתכות מסוגים שונים ומחומרים כימיים אשר חיבורם יחד יוצר מעגל חשמלי שבאפשרותו להפיק חשמל. רמת האנרגיה בסוללה תלויה במרכיבים מהם היא מיוצרת ובהתאם לכך נקבע אורך חייה של הסוללה. כאשר בסופו של דבר, כל סוללה סופה להתרוקן ולסיים את תפקידה בהדרגה.

קיימים כארבעה סוגים עיקריים של סוללות:

  • סוללות מנגן אבץ או סוללות אלקליין – סוללה זו נפוצה כיוון שנעשה בה שימוש במכשירי אלקטרוניקה קטנים כמו שלטים או צעצועים.
  • סוללות כסף אבץ – סוללות עגולות קטנות הנמצאות בעיקר בשעוני יד, מחשבונים או מכשירי אקלטרוניקה זעירים אחרים.
  • סוללות חומצת עופרת– מדובר בסוללה גדולה יותר ובעחת עצמה גבוהה יותר מהסוללות הקודמות והיא מצויה במכשירים כגון, מצבר הרכב, מלגזות ועוד.
  • סוללות ליתיום– אלו סוללות לשימוש רב פעמי והן נפוצות בעיקר במכשירים אלקטרונים כמו מחשבים ניידים וטלפונים סללורים.

מדוע חשוב למחזר סוללות?

לאחר תהליך של פירוק כימי של המעטפת החיצונית של הסוללה, אשר מתחיל לאחר זמן מה עם התרוקנותה, חומרים אלו נפלטים החוצה ומשחררים גזים רעילים מאוד לאויר ולאדמה. הסיכון הגדול נובע מהחשש שהגזים הללו יתפשטו דרך האדמה למי השתייה שלנו או דרך האויר ויגרמו לנזק בריאותי.

כיצד תוכלו לסייע במיחזור סוללות

  • השלכת סוללות לכלי איסוף המיועדים למטרה – הטעות הנפוצה ביותר היא השלכת הסוללות בסיום השימוש לפח הזבל. הסיכון בהשלכת סוללות לזבל יחד עם האשפה הרגילה, כפי שנאמר לעיל, עלול לגרום לפליטת חומרים רעילים ולספיגתם באדמה ולהגיע אלינו דרך מי השתיה.

חשוב מאוד לא לזרוק את הסוללות לאשפה הרגילה אלא למתקני איסוף מיוחדים אשר מוצבים בשכונות ובסמוך למוסדות ציבוריים בינהם:

* בתי ספר

* משרדים ממשלתיים

* חנויות צילום

* מעבדות אלקטרוניקה

* בתי עסק שמוכרים סוללות- מחויבים בהצבת מיכל לאיסוף סוללות והעברתן למיחזור.

לאחר מכן, הגופים השונים כגון הרשות לאיכות הסביבה וחברות אחרות המורשות לכך, אוספים את הפסולת הזו ומעבירים אותה לאתר הטמנת פסולת רעילה שממוקם ברמת חובב שבנגב.

  • הגשת בקשה להתקנת מיכלי איסוף – מתוך ההבנה כי חשוב מאוד שהאזרחים יקחו חלק פעיל במיחזור הסוללות, באפשרותו של כל אזרח להגיש בקשה להתקנת מיכל איסוף בסביבת מגוריו. ההנחה היא שככל שיהיו יותר מיכלי איסוף הדבר רק יסייע לתהליך המיחזור.
  • רכישת סוללות נטענות- אורך החיים של סוללות מסוג זה הוא ארוך יותר כיוון שהן אינן חד פעמיות אלא ניתנות לטעינה חוזרת. גם סוללות אלו מכילות חומרים מסוכנים לסביבה אך היתרון שלהן הוא אורך החיים הארוך יותר והפחתת מספר הסוללות לשימוש.
  • רכישת סוללות ירוקות– כיום קיימות סוללות אשר מיוצרים מחומרים שאינם מזיקים ולא מכילים חומרים רעילים כמו כספית.
  • מניעת שחיקת הסוללה– במצב של אי שימוש במכשיר לפרק זמן מסוים יש להוציא את הסוללות מהמכשיר. הדבר מונע את שחיקת הסוללה ובכך מאריך את חייה של הסוללה ומאפשר שימוש לטווח ארוך יותר.

למעבר לעמוד הכללי העוסק בתחום, לחצו: מיחזור

שאלות ותשובות

האם ניתן לעשות שימוש כלשהו בפסולת הסוללות?

כן, ניתן לעשות שימוש בפסולת הסוללות להפקת מתכות , למשל, קיים מיחזור של מצברי רכב לטובת ניצול העופרת שבהם. אך למעשה, בארץ כמעט ולא נעשה מיחזור של סוללות מלבד מיחזור מצברים.

הסיבה לכך, היא שתהליך המיחזור כרוך בהוצאות כלכליות מרובות ומכיוון שכמות הסוללות המגיעות למיחזור אינה מספיקה תהליך המיחזור הופך ללא כדאי.

האם ניתן להשמיד את הסוללות שאינן ממוחזרות?

אין דרך להשמיד את הסוללות שאינן ממחוזרות, שכן שריפת הסוללות משחררת לאויר את הגזים הרעילים בכמות גדולה.

כיצד הטמנת הסוללות ברמת חובב מסייעת לשמירה על הסביבה?

ברגע שהסוללות נזרקות עם כלל האשפה, חומרי האשפה האחרים מעודדים את פירוקם של החומרים הרעילים המצויים בתוך הסוללות. באותו אופן גם הגשם מעודד תהליך זה וגם מסייע בספיגתם של החומרים באדמה.

הטמנת הסוללות באזור מיוחד המוגדר למטרה זו, מאפשרת שליטה על הפסולת. לאחר הטמנת הסוללות המשומשות ברמת חובב , מתבצע פירוק יזום של החומרים הרעילים ובכך נמנעת מהם האפשרות להתפשט בחופשיות אל האוויר והאדמה.

האם קיימות סוללות שאינן עשויות מחומרים מסוכנים?

כיום עדיין לא הומצאו סוללות מחומרים בטוחים לסביבה. אך הנושא נמצא בתהליכי מחקר מתקדמים. למשל, נמצא כי חוקרי הטכניון פיתחו סוללה העשויה מסיליקון, שידוע כחומר ידידותי לסביבה. לאחר שימוש ממושך בחומר זה, הוא מתכלה והופך לחול.