מיחזור נייר וקרטון

הנייר והקרטון הם חומרי הגלם הנפוצים ביותר בסביבתנו. השימוש הרב שאנו עושים בהם בחיי היום יום לעיתים גורם לנו להתייחס אליהם כאל דבר הברור מאליו. אנו משתמשים בכמויות אדירות של נייר וקרטון מידי יום וזורקים אותם בקלות רבה מידי לאשפה.

ואף על פי שכיום מיחזור הקרטון והנייר הוא מאוד נפוץ ויחסית קיימת מודעות גדולה יותר למיחזור, על פי הסטטיסטיקה, פסולת הנייר והקרטון עדיין גדולה מאוד ומהווה כשלושים אחוזים מנפח הפסולת הכללית.

מדוע חשוב למחזר קרטון ונייר?

 • זיהום הסביבה – הקרטון והנייר אשר אינם ממוחזרים מושלכים לאתרי הטמנה ונערמים שם ובכך מגדילים את כמות הפסולת המוצקה הזהמת את הסביבה.
 • הפחתה בכריתת עצים – כיום נעשה שימוש רב בעצים לצורך ייצור רהיטים וייצור נייר . שימוש זה אשר רק הולך וגדל עם השנים מביא לידי כריתת עצים רבים עד כדי מצב של התדלדלות העצים ביערות הגשם. חשוב למחזר נייר וקרטונים בכדי לצמצמם את כריתת העצים כמה שיותר.

תהליך מיחזור הנייר והקרטון כולל כמה שלבים עיקריים:

 • דחיסה וגריסה – את הקרטון מעבירים למכבשי ענק ודוחסים אותו עד ליצירת קוביות גדולות שמהוות את חומר הגלם למוצרים החדשים. את הנייר גורסים ומעבירים למיכלי ענק אליהם מזרימים מים.
 • ניקוי – בשלב זה הנייר והקרטון עוברים שטיפה באמצעות כימיקלים לצורך שטיפת צבע ומחיקת תכתובות דפוס.
 • מיון – במפעל הפסולת עוברת תהליך של מיון. מן הקרטונים מוצאת פסולת נלוות כמו סיכות או חוטי מתכת. למרות שהמטרה היא למחזר את חומר הגלם של הקרטון בלבד, לא תמיד הדבר אפשרי ולכן מחומרי הגלם הללו ניתן לייצר רק מוצרי נייר וקרטון ספציפים בעלי תכונות של נייר וקרטון ממוחזרים.
 • איסוף – מרבית הקרטונית נאספים מתעשיות ומאזורי מסחר, אך היום מוצבים מתקנים לאיסוף קרטונים גם בשכונות. כך גם את הנייר אוספים מהתעשייה, ממקומות עבודה ומפעלים ובנוסף  גם ממתקני איסוף בצורת פחים כחולים הפזורים ברחבי הערים. חברות פרטיות המועסקות על ידי הרשות המקומית או באופן פרטי אוספות את הנייר ממתקני האיסוף ומעבירות אותם למיחזור במפעל.
 • יצירת תערובת – בסוף התהליך קוביות הקרטון מועברות למפעל לייצור נייר ומוכנסות לתוך מיכלי ענק של מים וחומרים כימיים הממיסים אותם. לתערובת הזו, מוסיפים חומרים נוספים בהתאם לסוג הקרטון אשר אותו רוצים לייצר. כך גם למיכלי הנייר מוסיפים חומרים שונים ויוצרים תערובת בהתאם לסוג הנייר אותו רוצים לייצר.
 • יצור מוצרי נייר וקרטון חדשים – לבסוף בשלב האחרון, תערובת הנייר או הקרטון עוברת תהליך של סינון המים על רשת גדולה ולאחר מכן, אידוי הלחות באמצעות העברת הרשת על גלילים מחוממים ונוצרים חומרי גלם למוצרי נייר וקרטון חדשים.

כך תוכלו לסייע למעגל מיחזור הנייר:

 • שימוש חוזר בקרטונים – במקום לזרוק את הקרטונים לאשפה ניתן לפרק ולהשטיח אותם ולשמור אותם בבית לעת הצורך.
 • השלכת פסולת נייר וקרטון למתקני איסוף מתאימים – כדאי לברר היכן נמצאים מתקני האיסוף המיוחדים ולהקפיד להשליך את הנייר והקרטון למתקני האיסוף המתאימים להם במקום להשליכם לאשפה הרגילה. בנוסף, אם לא מצויים בקרבת המגורים מתקני איסוף ניתן לבקש מהרשויות להוסיף מתקני איסוף.
 • צמצום בצריכת הנייר – ניתן לנסות ולחסוך בשימוש בנייר באמצעות שמירת קבצים במחשב, בעת הדפסה או כתיבה להשתמש בשני צידי הדף, לעשות שימוש בדפי נייר ממוחזרים וכמו כן, ניתן לבקש לקבל חשבוניות ומסמכים דרך אימייל במקום בדואר.
 • צמצום בצריכת מוצרים העשויים מנייר – ניתן להפחית בשימוש במוצרים חד פעמיים העשויים מנייר כמו כלי מטבח חד פעמיים ומגבות נייר.

למעבר לעמוד הכללי העוסק בתחום, לחצו: מיחזור

שאלות ותשובות

האם תהליך המיחזור עשוי לגרום לנזק?

תהליך מיחזור הנייר עלול לגרום לנזק לסביבה כיוון שבאחד משלבי התהליך מתבצעת הלבנה של הנייר, ההלבנה מתאפשרת באמצעות שימוש בחומרים כימיים המזהמים את האוויר ולכן סיוע לתהליך המיחזור בצורת שימוש חוזר וצמצמום השימוש במוצרי נייר הם חשובים.

אילו שימושים יש לנייר וקרטון ממוחזרים?

לניירות ממוחזרים שימושים רבים, כיוון שתהליך המיחזור מוריד מאיכותו של הנייר הלבן הוא משמש בעיקר ליצירת ניירות היגיינה כגון, מגבות נייר ונייר טואלט. נייר עיתון משמש ליצור קרטוני ביצים. מחומר הגלם של הקרטון הממוחזר ניתן לייצר מוצרי קרטון חדשים.

האם גם קרטוני חלב ומיץ נחשבים מוצרי קרטון הניתנים למיחזור?

לא, אמנם קרטוני חלק ומיץ הם מוצרים העשויים מקרטון אך כיוון שהם מכילים בתוכם גם פלסטיק הם אינם ניתנים למיחזור. לכן, מוצרים כאלה יש להשליך עם האשפה הרגילה ולא במתקני האיסוף המיועדים למיחזור קרטונים.