מחזור מתכות

המתכת היא אחד המשאבים העתיקים ביותר בעולם. על פי הערכות ההיסטוריונים, האדם החל לעשות שימוש במתכות עוד לפני אלפי שנים, וכבר אז השתמש בהן לייצור תכשיטים וכלים.

בשל תכונותיהן היחודיות של המתכות אנו עושים בהן כיום שימוש רב, לבניית גשרים, כלי מטבח, חוטי חשמל ומפסקי חשמל, מראות, מטוסים, מיכלי איחסון ועוד. על פי סקר שנעשה, ניתן לומר בהערכה כי כארבעה אחוזים ממשקל הפסולת הביתית מורכב ממתכות מסוגים שונים.

בשנים מיחזור מתכות צבר תאוצה כיוון שמעבר לעובדה כי המיחזור מסייע בשמירה על הסביבה, למתכות ערך כספי. ולכן, מיחזור מתכות גם מאפשר חסכון של כסף רב וגם עשוי לזכות את האדם הממחזר בתגמול.

קצת על מתכות:

המתכת היא שם כולל לקבוצת חומרים מסוגים שונים בעלי יסוד כימי דומה המצויים על פני כדור הארץ.  אפיונם הייחודי של המתכות טמון בעיקר ביכולתן להוליך חשמל וחום. שתי המתכות הנפוצות ביותר הן ברזל ואלומיניום ובהן השימוש הגדול ביותר. רב המתכות בהן אנו משתמשים, אינן מתכות טהורות, אלא סגסוגת.

הסגסוגת היא למעשה סוג של חומר מתכתי, המורכב מערבוב של כמה יסודות מתכתיים שונים או של יסודות מתכתיים ויסודות כימיים אל מתכתיים כמו פחמן, במטרה לשפר את התכונות המכניות של המתכת.

למשל, באמצעות יצירת הסגסוגת ניתן לייצר מתכת חזקה וקשיחה יותר, או לייצר מתכת בעלת עמידות סביבתית. ניתן לייצר סוגים שונים של סגסוגת ולשלב חומרים לפי מטרת השימוש הרצויה.

דוגמא לסוגי סגסוגת:

 • פלדה – הפלדה מורכבת משילוב של ברזל ופחמן. היא אחד מחומרי הסגסוגת הנפוצים ביותר. הפלדה משמשת בין היתר ליצירת כלי מטבח. השילוב בין הפחמן לפלדה מייצר חומר חזק יותר מהברזל.
 • כסף – הכסף מיוצר משילוב של כסף ונחושת. משמש בעיקר לייצור תכשיטים. השילוב בין הכסף לנחושת מוסיף קשיחות לכסף ומתאים אותו לייצור תכשיטים.
 • ברונזה – הברונזה או ארד, מורכב משילוב של נחושת ובדיל. הברונזה משמשת ליצירת מוצרים כגון סקסופונים או פסלי מתכת ונחשבת לאחד מחומרי המתכת הותיקים ביותר.

מדוע חשוב למחזר מתכות?

 • חסכון בעלות הכלכלית– תהליך הפקת המתכות הוא תהליך יקר. כלומר, קל יותר למחזר מתכת קיימת מאשר לבצע תהליך חדש של ייצור מתכת על שלביו הרבים, החלק מהוצאת המתכת ממכרות והמשך בהפרדתה לפי סוגים שונים וכו.
 • חסכון באנרגיה – בעת תהליך הפקת המתכות נעשה שימוש רב באנרגיה של חום ובעירה. כפי שנאמר לעיל, תהליך מיחזור מתכת קל יותר מהתליך הפקת מתכת חדשה. ולכן, הוא מצריך פחות שימוש באנרגיה. תהליך מיחזור מתכות נעשה שימוש הנמוך פי ארבע מכמות האנרגיה המתבזבזת בתהליך הפקת מתכות מקוריות.
 • הפחתת מסת הפסולת המוצקה – פסולת המתכות שאינה ממוחזרת מועברת לאתרי הטמנה ונשארת שם. כאשר היא מוטמנת באדמה לאחר זמן מה חומרים רעילים נפלטים ממנה לאויר ולאדמה והיא מביאה בכך לידי זיהום סביבתי.
 • שימור משאבי טבע – עם הזמן כמות משאבי הטבע שלנו מתמעטת וקיימות מדינות עניות שסובלות ממחסור במאשבים בינהם גם מכרות ברזל. חשוב שנמחזר בכדי לחסוך במאשבי הטבע היקרים הללו.
 • עידוד סחר במתכות ויצוא – המתכת היא חומר נדרש בכל העולם, מיחזור מתכות, מעלה את כמות ייצור המתכות ובנוסף, מאפשר לייצר מוצרי מתכות בעלות הפקה זולה יותר. שני גורמים אלו מסייעים בעידוד חברות תעשייה לייצר מתכות ולמכור אותן ולהעלות את כמות היצוא במדינה.

פסולת המתכות:

המתכת היא חומר שכדאי למחזר כיוון שכל חלקיה טובים למחזור. כיום, בשל העלויות הגדולות הכרוכות בתהליך מיחזור המתכות, רב המיחזור מתמקד במוצרי מתכת גדולים כיוון שהם מספקים את חומר הגלם הרב ביותר.

לעומת זאת, מוצרי מתכת קטנים כמו קופסאות שימושים, תופסים נפח רב, אך אינם מפיקים הרבה חומר גלם ולכן נתפסים כפחות כדאיים למיחזור. יחד עם זאת, קיימת מגמה חדשה לעודד גם מיחזור של מתכות קטנות למרות חוסר הכדאיות הכלכלית, בעיקר מתוך המודעות הגבוהה לשמירה על הסביבה.

הפסולת המתכתית מחולקת לשני סוגים:

 • פסולת מתכתית ברזלית – כוללת בתוכה חומרים כמו פלדה וברזל. ומורכבת למשל, משלדי מכוניות, מקררים, מכונות כביסה וכו.
 • פסולת מתכתית אל ברזלית– אינה מורכבת מברזל אלא מחומרים אחרים כגון, נחושת, נירוסטה, אלומיניום. פסולת זו מורכבת ממוצרים כמו פחיות שתייה, כלי בישול וכדומה.

תהליך המיחזור, מתחלק לארבעה שלבים עיקריים:

 • איסוף הפסולת – פסולת המכת נאספת בידי חברות ההובלה המעמיסות את המתכת על גבי משאיות ומעבירות אותה אל המפעל.

קיימים מספר מקורות איסוף, בינהם:

*מבצעי פינוי יזומים אשר במסגרתן נאספות בעיקר מתכות גדולות אשר עלולות להביא לידי מפגע סביבתי.

*מיתקני איסוף פחיות

*איסוף גרוטאות מהצבא

*קניית מתכות, מתבצעת בעיקר ממוסדות גדולים אשר להם כמות גדולה של כמות מתכות גדולה שאין להם שימוש בה.

 • מיון
 • דחיסה והתכה– המתכות עוברות דחיסה והתכה בטמפרטורות חום גבוהה.
 • עירגול – המתכת המותכת מוכנסת לתוך לגלילים צרים ועוברת תהליך של ערגול המהווה את חומר הגלם ליצירת מוצרים חדשים.

למעבר לעמוד הכללי העוסק בתחום, לחצו: מיחזור

שאלות ותשובות

מהי תכנית הגריטה?

תכנית הגריטה היא יוזמה ממשלתית שמטרתה לעודד מיחזור רכבים ישנים בני עשרים שנה ומעלה. במסגרת תכנית זו, בעלי רכבים ישנים יכולים למסור את רכבם למיחזור ולקבל עבורם סכום סמלי.

האם תהליך מיחזור מתכות עלול להזיק?

כן, תהליך מיחזור המתכות כרוך גם בחסרונות מסוימים. בינהם, זיהום אויר אשר נוצר בעקבות פליטה של חומר רעילים לאויר, ממתכות נדיפות, צבעים ודבק.

האם מתבצע מיחזור של פחיות שתייה?

כן, פחיות שתיה הן בין המתכות הקטנות היחידות הממוחזרות. הפחיות נערמות במתקני האיסוף ובכך יוצרות כמות מתכות אשר מאפשרת מיחזור ויצירת חומר גלם חדש.