נפטרים מפסולת מסוכנת ורעילה: אז איך עושים את זה?

פסולת רעילה, מיון, הפרדה והטמנת פסולת מסוכנת

אחת הבעיות הקשות כיום בשמירה על איכות הסביבה, הנה היווצרות כמויות גדולות של פסולת רעילה ומסוכנת וסילוקה של פסולת זו אשר נעשית לעיתים באופן בלתי מבוקר ולא מקצועי.

מהי פסולת רעילה ומה המקורות שלה?

כידוע, אנו מוקפים בפסולת רעילה ומתכלה בחיי היום יום שלנו, מכל עבר.

פסולת מתכלה נוצרת ממזון ומי שופכין ולרוב נעלמת בדרך טבעית, על ידי חמצן, או במקום ללא אוויר, כאשר פירוק פסולת זו נעשה על ידי מיקרו אנזימים.

אך הגורם המסוכן ביותר לאיכות הסביבה הנה פסולת רעילה ומסוכנת אשר מקורותיה העיקריים באים מקרינה רדיואקטיבית ומחומצות מינרליות שונות, שמנים חומציים, תרכובות של מתכות כבדות, ממיסים אורגניים ועוד.

כאשר עיקר השימוש בחומרים מסוכנים נעשה במגזרי התעשייה והחקלאות, אך קיים גם בענפים אחרים ולמעשה כמעט בכל מקום !

מה קורה כשחיסול הפסולת אינו מבוקר?

בהיעדר בקרה בזמן חיסול הפסולת, עלולות להיווצר לא מעט בעיות נרחבות, ביניהן – שחרור גז חממה וגזים רעילים אחרים וריבוי חיידקים ונגיפים, אשר עלולים להשפיע לרעה על בריאות האדם בסביבת המחיה שלו.

כיצד מסלקים פסולת רעילה באופן מבוקר ולאן היא הולכת?

פסולת רעילה אינה ניתנת לסילוק כמו שמסלקים אשפה רגילה, לאתרי פסולת, או למערכת ביוב, מאחר וסילוק בלתי מקצועי של פסולת רעילה עלולה לגרום להרעלה, מחלות וזיהומים שונים בסביבה אליה פונתה פסולת זו.

על מנת לסלק את הפסולת באופן בטיחותי, יש צורך בטיפול ופינוי מוסדר תוך שימוש בטכנולוגיות מיוחדות בהתאם לחוקי איסוף חומרים מסוכנים.

איסוף הפסולת הרעילה מתבצע במפעל עצמו והפסולת מועברת למכלים מיוחדים, תוך מיון והתאמת סוגי הפסולת לאופן הסילוק.

טיפול בחומרים מסוכנים מתבצע לאחר שהפסולת הרעילה עברה מיון והועברה למכלים מבודדים מיוחדים, כאמור, הפסולת חייבת להיות מועברת לרכבים המותאמים להובלת פסולת מסוכנת. רכבים אלו הם כלי הובלה לחומרים מסוכנים בעלי היתרים ורישיונות מורשים מטעם המשרד לאיכות הסביבה.

כל מה שצריך לדעת על הטיפול הייחודי בפסולת מסוכנת ורעילה. משלב תכנון התהליך, דרך תהליך ההובלה, תוך תיאור סוגי ציוד המחייבים פינוי מיוחד ועוד באתר שירותי אקולוגיה המתחים בהובלת חומרים מסוכנים.

הובלת הפסולת למטמנה של פסולת רעילה אשר שם היא שוב עוברת דרך מתקנים המבטלים את הרעילות של הפסולת באופן כימי, או מושמדים  על ידי חום גבוה.

חברת דניאלי בסביבה פועלת נרחבות לאיסוף, מיון, הפרדה, הובלה והטמנת פסולת רעילה למטמנות על פי סוגי הפסולת השונים.

חברת דניאלי בסביבה מפעילה תחנת מעבר, מאושרת על ידי המשרד לאיכות הסביבה, המוגדרת כמקום המשמש לאחסון ביניים וטיפול בפסולת מסוכנת ולאחר מכן ממשיכה בתהליך טיפול מקיף בפסולת באופן אקולוגי, כגון : מיון ואריזה מחדש של פסולות מסוכנת, מיון וערוב פסולת ממפעלי יצור, שטיפה וגריסת אריזות ריקות, דחיסת אריזות ריקות וניתוב הפסולת ליעד הסופי.

פינוי ואיסוף הפסולת הרעילה, נעשה בצורה אחראית ומקצועית, תוך הקפדה על הובלת הפסולת והחומרים המסוכנים במשאיות המיועדות לכך, על פי דרישות התקן להגנת הסביבה.

נהגי המשאיות הינם מקצועיים ומנוסים ועוברים הדרכות מיוחדות ומחמירות להובלה של חומרים מסוכנים, לצד עמידה בתקנים מחמירים של המשרד לאיכות הסביבה.

כיצד אוטמים את הקרקע אליה הולכת הפסולת הרעילה?

לאחר מיון הפסולת וסיום הטיפול בה, הפסולת והחומרים המסוכנים מובלים לאתר הפסולת הרעילה ברמת חובב, המשמש כמרכז ארצי לעיבוד פסולת תעשייתית, שם טומנים את הפסולת בשיטת "קבורה" המתבססת על הגנה כפולה : אריזת הפסולת במכלים סגורים וקבורה בבורות מוגנים מפני חלחול, בעזרת יריעות פוליאתילן, דוגמא לחברה מוכרת במשק הישראלי שאוטמת מאגרים ביריעות היא קומשוב מישורים (קישור לעמוד יריעות איטום באתר החברה).

חברת דניאלי בסביבה מציעה פתרונות מגוונים לסילוק פסולת רעילה, מובילה את המטמנות, ממחזרת ומספקת מגוון שירותיה המותאמים  למגזר הפרטי, העסקי, הציבורי  והמוסדי.

דניאלי בסביבה פועלים ברישוי המשרד לאיכות הסביבה ובהתאם לקריטריונים המחמירים ביותר כיום.